Újra gyorsan emelkednek az energiaárak, de Brüsszel ezúttal is Kijev oldalán áll (VIDEÓ)
Nagy árat fizet Európa, amiért az EU nem lép fel Ukrajnával szemben egy fontos kérdésben. Szakértő a részletekről.
A France24 műsorában Armen Georgian, a médium elemzője értékelte a jogállamiság és az uniós pénzek részleges befagyasztása kapcsán kialakult feszült helyzetet.
Armen Georgiant, a France24 politikai elemzőjét kérdezte műsorában a médium videós portáljának műsorvezetője a Magyarországgal szemben indított jogállamisági eljárással, továbbá a részben befagyasztott pénzek körül kialakult politikai patthelyzet kapcsán.
Mint a Mandiner is megírta, elhalasztották a magyar gazdaságélénkítési tervről és a hozzá kapcsolódó 5,8 milliárd eurós támogatásról, valamint a Magyarországnak szánt 7,5 milliárd eurós uniós forrás befagyasztásáról szóló döntést az uniós pénzügyminiszterek tanácsában.
Georgian Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert idézve ismertette a magyar álláspontot a fejleményekkel kapcsolatban. Mint felidézte: Szijjártó Péter korábban egy interjúban elmondta, hogy
Georgian maga a jelenlegi politikai helyzetet úgy értékelte, hogy „párhuzamos univerzumok” hódítanak teret az Európai Unióban. Egyrészt abban az értelemben, hogy Brüsszel szerinte csak az előre meghatározott, minden tagállamra érvényes játékszabályokat érvényesíti, másrészt pedig abban, hogy Magyarország álláspontja az, hogy a vita politikai motivációktól terhes.
Arra az újságírói kérdésre, miszerint létrejöhet-e a megállapodás Magyarország és az Európai Unió között, Georgian felidézte, hogy
ezért a befagyasztott pénzek arányát csökkenteni kell.
Éppen ezért Georgian elmondta: ő esélyt lát arra, hogy december folyamán egy grandiózus megállapodás jöjjön létre a felek között, mivel számos politikailag összefüggő kérdés is napirenden van. Az elemző itt példaként az Ukrajnába irányuló uniós segély kérdését említette.
Emlékeztetett például, hogy habár Ukrajna kapcsán nézeteltérés uralkodik a visegrádi országok között, alapvetően ezek az országok „együtt húznak”. Az elemző rámutatott arra is, hogy érdekes fejleményként merült fel időközben, hogy Magyarország a nyugati országok közül is támogatóra lelt Olaszország „személyében” – legalábbis a jogállamiság körüli diskurzusban.
A műsorban Vincenzo Sofo olasz európai parlamenti képviselő is megszólalt a kérdésben. Sofo elmondta, hogy biztosítani kell, hogy az Európai Bizottság döntése Magyarország kapcsán ne legyen politikailag motivált. Hiszen Sofo szerint ez nagyon veszélyes precedenst teremthet az Európai Unióban.
meglehet ugyanis, hogy ma Lengyelország és Magyarország van terítéken, később azonban Olaszország, Franciaország, Spanyolország, vagy bármelyik más tagállam is sorra kerülhet.
Meglehet, hogy Magyarországot egyes uniós tagállamok nyomás alá helyezték, de
– összegzett Armen Georgian, a France 24 elemzője. A videót alább tekintheti meg.
Borítókép: Nicolas Economou / NurPhoto / NurPhoto via AFP